Get Adobe Flash player

 Warszawa, ul. Kredytowa 6Lokalizacja

tel.  +48 22 ­827 80 69  fax +48 22 ­827 80 68

mail: trakt@trakt.com.pl   •   Kontakt

CRIKVENICA i okolice

crkvenica_foto3.jpgcrikvenica_foto1crkvenica_foto2.jpg

 

Crikvenicapołożona jest w Zatoce Kvarner nad Adriatykiem, ok.34 km na południe od Rijeki i ok. 180 km od Zagrzebia, przy magistrali adriatyckiej. Crikvenica leży w regionie Kvarner, charakteryzującym się różnorodnym klimatem i roślinnością, łączącym nadmorskie wybrzeże, wyspy i góry oraz trzechsetletnią architekturę i kulturę. Region Kvarneru to z jednej strony wielki zalew Kvarnerski z miastami: Rijeka, Opatija, Crikvenica i Novi Vinodolski, a z drugiej strony wyspy: Krk, Lošinj, Cres i Rab.Crikvenica leży u stóp masywu górskiego Velka Kapela, który osłania miasteczko od wiatrów bora. Ze względu na łagodny klimat jest to jedno z najchętniej odwiedzanych kąpielisk od ponad 100 lat. Miejscowość była jednym z pierwszych kurortów , do którego tłumnie ściągali kuracjusze z Cesarstwa Austro-Węgierskiego. Renoma doskonałej miejscowości wypoczynkowej przetrwała do dnia dzisiejszego, a Crikvenica, po rozbudowie infrastruktury turystycznej, stała się jednym z najważniejszych ośrodków całego północnego wybrzeża Chorwacji. Crikvenica rozwinęła się na miejscu rzymskiej miejscowości Ad Tures. Już w wieku XIV istniał tu mały kościół św. Marii, który Frankopani - tutejsi włodarze, odrestaurowali w 1412 r. Obok wybudowali klasztor i sprowadzili Paulinów. Część klasztorna została wzmocniona narożną okrągłą wieżą (Kaštel). Kościół ma gotyckie prezbiterium i dobudowaną część barokową. Crikvenica rozwijała się z najstarszej, centralnej części miasta, położonej wokół portu w kierunku Kraljevica i Selce. Turystyka pobudziła szybki rozwój. W roku 1893 r. wybudowano hotel Therapia i wykonano plan urbanistyczny (architekt S. Höfler); wznoszono wille, hotele i parki. W miejscowości znajduje się kilka interesujących miejsc, m.in. przerobiony na hotel  zamek Frankopanów z XV w .z klasztorem, 2 zabytkowe kościoły, ruiny  murów obronnych i brama z XIII w., akwarium, ścieżka miłości. Riwiera Crikvenicka obejmuje również okoliczne małe miejscowości, jak Selce, Dramalj i Jadranowo. Na przeciwko Crikvenicy leży wyspa Krk.

Atrakcje w regionie

1. Park narodowy Risnjak - masyw górski w pobliżu miasta Rijeki z przepięknymi lasami, licznymi potokami i panoramicznymi widokami na cały zalew Kvarnerski.

2. Zamki Frankopanów - pochodzące z okresu średniowiecza, do dziś zachowały się m. in. na wyspie Krk i w Novi Vinodolski.

3. Jeziora Plitwickie - Park Narodowy, znajdujący się na liście światowego dziedzictwa biosfery UNESCO. Urodę i czar Jezior Plitwickich tworzy 16 jezior krasowych i liczne wodospady, łączące te jeziora.

4. Park narodowy Paklenica i Północny Velebit - w tej części znajdują się najwyższe szczyty górskie Chorwacji, kamienne reliefy, jaskinie, atrakcyjne destynacje speleologiczne i alpinistyczne. Północny Velebit jest najmłodszym parkiem narodowym w Chorwacji (1999 r.) z nietypowymi, wapiennymi formami ścian.

5. miasta: Rijeka, Opatia i Novi Vinodolski  oraz liczne miejscowości na wyspie KRK i Istrii.

 

crikvenica_foto4.jpgcrikvenica_foto5crikvenica_foto6