Wycieczki dla szkół

1. WARSZAWA W PIGUŁCE – STARE MIASTO I ZAMEK KRÓLEWSKI
ok. 4 godz.
Stare Miasto i Zamek Królewski to najstarsza część stolicy. Pociemniale ze starości fragmenty murów, fundamenty średniowiecznych domów świadczące o kilkusetletniej historii miasta, ślady po kulach, miejsca pamięci narodowej.
W czasie wycieczki zobaczą Państwo m.in. Rynek Starego Miasta, mury obronne i Barbakan, pomnik Małego Powstańca, plac Zamkowy oraz Zamek Królewski – (zwiedzanie wnętrz wymaga rezerwacji i dodatkowej opłaty, do 1,5 godz., gdy grupa przekracza 25 osób konieczny jest 2 przewodnik)


2. LEGENDY WARSZAWSKIE - STARE I NOWE MIASTO ŚLADAMI LEGEND WARSZAWSKICH
ok. 3 godz.
Trasa wiedzie po Starym i Nowym Mieście umożliwiając poznanie najstarszej części miasta i związanych z nią legend. Bazyliszek i Syrenka dwie postacie legendarne, Chrystus Cudowny, Zbójcy…
Ta trasa pozwala najmłodszym uczestnikom wycieczki poznać historię i legendy miejskie w sposób dostosowany do ich możliwości poznawczych.
3. WARSZAWSKIE PAŁACE i PARKI KRÓLEWSKIE – ŁAZIENKI I WILANÓW
ok. 5 godz. (w tym zwiedzanie Pałacu na Wyspie oraz Pałacu w Wilanowie z przewodnikiem, powyżej 25 osób konieczny jest dodatkowy przewodnik, niezbędna rezerwacja i bilety).
Warszawa jest miastem, którego 35 % stanowią obecnie tereny zielone. Ta zieleń to m.in. największy park lewobrzeżnej Warszawy Łazienki Królewskie oraz przepiękne ogrody wilanowskiej rezydencji.
W czasach dawniejszych oficjalną siedzibą królów był Zamek Królewski, ale władcy posiadali również prywatne posiadłości, gdzie mogli się schronić przed zgiełkiem miasta. W trakcie wycieczki zwiedzimy prywatną rezydencje Jana III Sobieskiego – Wilanów oraz Łazienki Królewskie – letnia rezydencja Stanisława Augusta Poniatowskiego

4. WARSZAWA BOLESŁAWA PRUSA w „LALCE”
ok. 3-4 godz.
„Lalka” najbardziej warszawska z powieści Bolesława Prusa. Jej tłem są ulice i budynki dawnego Śródmieścia. W powieści uznanej dziś za klasykę literatury polskiej spotykamy miasto z okresu po Powstaniu Styczniowym.
Trasa tej wycieczki wiedzie przez główne ulice i place XIX-wiecznego miasta.
Uczestnicy zobaczą miedzy innymi Teatr Wielki gdzie Wokulski poznał Izabelę Łęcką oraz sklep Wokulskiego.


5. WARSZAWA ŻYDOWSKA – DAWNE GETTO I OKOLICE
ok. 4 godz. + 2godz. Muzeum Polin
Przed II Wojną Światową Warszawa była miastem wielu kultur i wielu religii. Ponad 30% mieszkańców Warszawy stanowili Żydzi. Po 2 wojnie światowej dawna dzielnica żydowska znikła z mapy miasta.
Trasa ta wiedzie przez ulice Dzielnicy Północnej, zamieszkałej przed wojna przez ludność żydowską oraz przez dzielnicę Muranów powstałą w latach 50. XX wieku na ruinach getta.
Spacer zaczniemy pod PKiN a skończymy na Umschlagplatz.
Możliwe jest zwiedzanie Muzeum Polin (dodatkowa rezerwacja i opłata, dodatkowy przewodnik niezbędny przy grupach powyżej 25 osób)


6. KAMIENIE NA SZANIEC
ok. 5 godz.
Trasa wiedzie śladami bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”
Książka ta wydana po raz pierwszy w czasie wojny opowiada o tragicznych losach tzw. Pokolenia Kolumbów, młodych ludzi którzy poświęcili swoja młodość i życie i plany walce z nieprzyjacielem. Pokazuje trudne wybory młodych ludzi, ich przyjaźń i tragiczny koniec życia.
W trakcie wycieczki zobaczymy miejsca w których Rudy, Zośka, Alek uczyli się, miejsce kaźni Rudego, słynny Arsenał i miejsce gdzie spoczywają - Powązki Wojskowe.
Za dodatkową opłatą możliwe jest zwiedzanie Mauzoleum w Alei Szucha, Muzeum Więzienia Pawiak oraz Liceum Batorego (w nim muzeum szkolnego poświęconego bohaterom powieści).


7. SOCREALIZM – ARCHITEKTURA ODBUDOWUJACEJ SIĘ STOLICY
ok. 4-5 godz.
Styl socrealistyczny, kojarzący sie większości z nas ze doktryna narzuconą Polsce przez władze komunistyczne, jest w rzeczywistości stylem budowy i odbudowy naszego miasta z lat 1949-56.
Nawiązujący w swojej architekturze z jednej strony do historycznych zasad kompozycji oraz elementów dekoracyjnych a jednocześnie monumentalny i nieekonomiczny.
Budowle z tej epoki to m.in.: PKiN i MDM, Plac Konstytucji, dzielnica Muranów czy Mariensztat.
Trasa spaceru wiedzie przez centrum Warszawy, gdzie na przykładach budynków z epoki pokazane zostaną cechy tego stylu, kojarzącego się większości z nas z rządami Bolesława Bieruta.


8. WARSZAWA MIASTO KOŚCIOŁÓW
ok. 3 godz.
Warszawskie kościoły z których część przetrwała wieki jest dziś odrestaurowana,
zachowując jednak pamięć o minionych epokach.
Wśród tych kościołów to wyjątkowa Katedra Św. Jana, miejsce spoczynku wybitnych postaci związanych z historią Polski i stolicy, Kościół Świętego Krzyża gdzie obok urny z sercem Fryderyka Chopina znajduje się serce polskiego laureata Nagrody Nobla Władysława Reymonta. Kościół ten to również miejsce pogrzebu Księcia Józefa Poniatowskiego.
Kościoły Warszawy to historia stolicy i naszego kraju w pigułce.


9. WARSZAWSKIE NEKROPOLIE
Średni czas zwiedzania jednego cmentarza to 45 min. - 2 godz.
W Warszawie znajduje się współcześnie ponad 20 cmentarzy. Część z nich to cmentarze zabytkowe, które można zwiedzać. Najstarszym jest Cmentarz Powązkowski, ale interesujące są również cmentarze wyznaniowe: cmentarz żydowski, cmentarze ewangelickie, a z mniej znanych: cmentarz tatarski, karaimski czy prawosławny. Zapominany dziś, że przedwojenna Warszawa była miastem wielokulturowym. Druga wojna światowa położyła kres temu bogactwu historycznemu, którego ślady możemy dziś spotkać jedynie na cmentarzach wyznaniowych.
Lista cmentarzy, które można zwiedzać z naszymi przewodnikami.
Cmentarz Stare Powązki
Cmentarz Żydowski
Cmentarz Ewangelicko-Augsburski
Cmentarz Ewangelicko-Reformowany
Cmentarz Tatarski
Cmentarz Karaimski
Cmentarz Prawosławny
Powązki Wojskowe.


Gry miejskie są alternatywą dla tradycyjnego zwiedzania miasta. Pozwalają one najmłodszym dzieciom zwiedzającym Warszawę, na poznanie miasta i jego historii.
Dla najmłodszych uczestników wycieczek proponujemy trasę po Starym Mieście.
„Bestiarz staromiejski”
Czas rozgrywania - 2,5/3 godz.
Gra odbywa się na Starym Mieście gdzie dzieci poznają niektóre z legend warszawskich min. o Syrence i Bazyliszku oraz spotykają zaklęte w murach zwierzęta i postacie. Spacer ten ,to historia Starego Miasta podana w sposób dostosowany do możliwości poznawczych najmłodszych dzieci
W trakcie gry dzieci zobaczą min.
Zamek Królewski z zewnątrz a w nim Ciołka, orły i Pogoń,
Stare Miasto - gołębie u Pani Majchrzakowej, syrenkę w Katedrze Świętego Jana, smutnego niedźwiedzia, Bazyliszka z Syrenką i inne stworzenia.


Zasady gry
Gra polega na odnajdywaniu kolejnych punktów trasy, rozwiązywaniu zagadek i przejścia trasy w określonym przedziale czasowym.
Uczestnicy otrzymują karty gry i plan Starego Miasta i zostają podzieleni na zespoły. Zespoły wyruszają w trasę wraz z opiekunami.
Zwycięży ta grupa, który w określonym czasie rozwiąże poprawnie jak najwięcej zagadek i skończy trasę pierwsza.
Dla grupy która zwyciężyła - małe pamiątki związane z Warszawą, dla wszystkich uczestników gry dyplomy.
Poniżej przedstawiamy Państwu propozycje innych wycieczek tematycznych, które chętnie dla Państwa zorganizujemy.
Place i pomniki Warszawy,
Warszawa Stanisława Moniuszki,
Szlakiem Niepodległości,
Śladami Marii Skłodowskiej-Curie (możliwość zwiedzania Muzeum noblistki),
Tajemnice i zagadki Ujazdowa,
Muzeum Narodowe - oprowadzanie po wystawach stałych i tymczasowych,
Muzeum Fryderyka Chopina,
Warszawa nocą-godziny wycieczki w zależności od pory roku,
Warszawa w blasku iluminacji świątecznych (grudzień-luty),
Śladami Ignacego J. Paderewskiego po Warszawie.


Zachęcamy do kontaktu z naszym biurem, byśmy mogli ustalić szczegóły wycieczki lub przygotować trasy specjalnie opracowane z myślą o Państwa potrzebach.