Pogórze Przemyskie jest wspaniałym kierunkiem wycieczki dla każdego, kto ceni sobie aktywny wypoczynek w pięknej scenerii oraz kontakt z dziką przyrodą. W tej części Podkarpacia wciąż można się nacieszyć wiekowymi lasami, a spacery po opuszczonych przez laty wsiach będą dla wielu z nas wyjątkowym doświadczeniem. Drewniane cerkwie, zabytkowe cmentarze – oto atrakcje, dzięki którym ta kraina urzeka wyjątkową atmosferą.
O Pogórzu Przemyskim
Pogórze Przemyskie to jednocześnie wspaniałe ostoje przyrody oraz rezerwaty, obok których nie można przejść obojętnie. Gdzie warto się wybrać?
W gronie tych rezerwatów przyrody, którymi może nas tu oczarować Podkarpacie, ważne miejsce zajmuje rezerwat florystyczny “Brzoza Czarna” w Reczpolu. Na jego terenie chroniona jest brzoza czarna, będąca rzadkim gatunkiem w naszym kraju. W trakcie wycieczki po tej części kraju, warto też zajrzeć na teren rezerwatu „Krępach”, znanego z pięknej buczyny karpackiej oraz ciekawych odsłonięć geologicznych. Nie lada gratką dla każdego z nas będzie tu rezerwat „Kalwaria Pacławska”, znany z pięknych lasów i krajobrazów, a przede wszystkim zabytkowych kapliczek, otaczających tutejsze sanktuarium.
Wielkie wrażenie na zwiedzających zrobi też rezerwat krajobrazowy „Kopystańka”, na terenie którego czekają niezwykle atrakcyjne pod względem widokowym Połoninki Rybotyckie oraz murawy kserotermiczne, mające ogromną wartość dla miłośników przyrody. Pogórze Przemyskie to również tereny projektowanego Turnickiego Parku Narodowego, którego jedynym zalążkiem jest leśny rezerwat „Turnica”. Na jego terenie wciąż można poczuć magię dawnej puszczy karpackiej i nacieszyć się widokiem pomnikowych jodeł. Wszystkie te atrakcje sprawiają, że Pogórze Przemyskie stało się niezwykle kuszącym celem wycieczki dla wielu miłośników przyrody, a lista miejsc, które warto tu odwiedzić i w których można znaleźć tanie noclegi, jest coraz dłuższa.
Więcej o rezerwatach krajobrazowych i parkach narodowych znajdziemy w serwisie https://www.rezerwaty.pl/.