Jest jedną z najsłynniejszych budowli sakralnych w Polsce oraz zabytkiem architektury, który swoją formą i historią robi ogromne wrażenie na zwiedzających. Klasztor Paulinów to skarb, z którego Częstochowa może być dumna, a spore zainteresowanie turystów tym miejscem nie powinno nikogo dziwić.
Jasna Góra to najsłynniejsze sanktuarium maryjne w Polsce, znane z wielkich pielgrzymek oraz ważnych uroczystości religijnych. Dla jednych klasztor ten jest ważnym celem pielgrzymki, dla innych – miejscem bardzo ważnym ze względu na swoją historię. Historia klasztoru zaczyna się w 1382 roku, kiedy to książę Władysław Opolczyk sprowadził na Jasną Gorę Paulinów i powierzył im opiekę nad cudownym wizerunkiem Czarnej Madonny. Najważniejszym wydarzeniem w dziejach klasztoru zdaje się jednak być jego bohaterska obrona podczas Potopu szwedzkiego. Wydarzenie to stało się znane m.in. za sprawą Henryka Sienkiewicza, który oblężenie Jasnej Góry w ciekawy sposób przedstawił w „Potopie”.
Co mogą dziś zobaczyć turyści, którzy postanowią zwiedzić klasztor Paulinów na Jasnej Górze? Z pewnością powinni wybrać się do najstarszej części całego założenia klasztornego, czyli do pochodzącej z końca XIV wieku kaplicy Matki Boskiej. To tu znajduje się główny przedmiot kultu, czyli cudowny obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, zwanej też Czarną Madonną. Jest to bizantyjska ikona, którą miał namalować św. Łukasz. Co ciekawe zrobił to na desce, która pochodziła z Nazaretu, ze stołu świętej rodziny. Badania wykazują jednak, iż obraz powstał w XIII wieku, co nie zmienia faktu, iż jest on otoczony bardzo silnym kultem. Zwiedzanie Jasnej Góry nie może się obejść bez wizyty we wnętrzu bazyliki, która urzeka swoją barokową formą i bogatym wystrojem. Warto tu zwrócić uwagę na piękne polichromie z końca XVII wieku oraz na bogate dekoracje stiukowe.
3 najlepsze miasta turystyczne w Polsce, które musisz odwiedzić
Co jeszcze można zobaczyć na Jasnej Górze? Klasztor może się pochwalić wspaniałą biblioteką oraz arsenałem, ważnym punktem w programie wycieczki po jego terenie jest też wizyta w Muzeum 600-lecia, w którym zgromadzono sporo pamiątek związanych z historią klasztoru. Nie lada gratką będzie też spacer po potężnych bastionach, które otaczają Jasną Górę. To miejsce robi wrażenie, warto je zatem odwiedzić przynajmniej raz w życiu.